title

Web Site Tasarımı Nasıl yapılır

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

İnternet sitelerinin çekiciliğini artırmayı sağlayan çalışmalar anlamına gelen web tasarım çalışmaları, aslında sadece tasarlamaktan ibaret değildir. Site üzerindeki her türlü yazılım ve kodlama işlemini de içeren web tasarım, bu işi yapan kişilerin sadece tasarım kısmına değil aynı zamanda yazılım kısmına da vakıf olması ile başarılı sonuçlar verecektir. Bu nedenle web tasarım çalışmaları yapan kişilerin kendilerini daha birçok açıdan geliştirmeleri gerekir. Bu şekilde üzerinde çalışma yapılan sitenin arama motorlarında yukarılarda yer alması sağlanabilir. Aslında bir çeşit mimarlık çalışmasına benzeyen web tasarım, hayal edilen yapının önce çizimini sonra da yapımını gerçekleştirmekten ibarettir. Hayal gücü kuvvetli olan bir web tasarımcısının, çalıştığı internet sitesini başarılı kılması çok daha kolay olacaktır. Bu da yapılan işin sadece para kazanmak için değil, etkileyici sonuçlar ortaya koymasını sağlamayı hedeflemekle mümkündür.

İlk hizmete başlanılan yıllarda çok fazla duyulan web tasarım ilerleyen teknoloji ile beraber dijital ajans olarak isim değiştirdi. Eski dönemlerde internete sadece masaüstü bilgisayardan bağlantı yapılıyordu verilen bu hizmete web sitesi tasarımı hizmeti denirken, bu hizmeti veren şirketlere web tasarım ajansı denilmekteydi. İhtiyaçlar ve zaman değişince web tasarım yapanlar da kendilerini, konularında gelişip değiştirmek zorunda kaldılar. Web tasarım aslında, web sitenizin yapılandırılması ve kurulması sürecinde yapılan çalışmalardır. Web tasarım işlemlerinin sürecinde site içerisindeki kod yapısı ve grafik çalışmaları üzerinde web uzmanları tarafından büyük bir özenle ile yapılmaktadır.

Belirtilen bilgilerle, bir web sitesi oluşturmak için web tasarımının da yapılması gerekli olduğu fikrine varmak sürpriz değildir. Web tasarım yaparken içeriği önem verilmelidir, içerik bakımından zayıf olan web sitesi kurmak doğru değildir. Buna mantık çerçevesinde bakmakta büyük fayda olacaktır. Öncelikle bir web tasarımın, bir sitenin sağlıklı oluşabilmesi açısından ne kadar gerekli olduğu fikrinden konuya bakmak en doğrusudur. Bu bilgiler ışığında kötü veya iyi, amatör veya profesyonel olarak hiç fark etmeden yapılan tüm çalışmalar web tasarım çalışmasıdır diyebiliriz. Web tasarımına niçin ihtiyaç duyulur konusu hakkında şunu söylememiz mümkün; web sitesinin yapılması, kullanıcıları görselliği ve bilgileri ile müşterileri ikna etmek için çok gerekli bir çalışmadır. Web tasarım uygulamaları yapan kişiler ve firmalar bunları kesin bir biçimde göz önünde bulundurmalıdır.

Nasıl Yapılır? Web Tasarımındaki Basamaklar Nedir?

Biraz merak, biraz ilgi ve biraz da hırs sahibi olan her bilgisayar kullanıcısı web tasarım çalışması yapabilir. Bu çalışmaların yapılabilmesi için edinilecek kaynakların da bir hayli fazla olması, web tasarım çalışması yapmayı öğrenmeyi daha kolay hale getiriyor. En basit haliyle kendisi için bir internet sitesi kurmayı hedefleyen kişi, biraz çalışmayla kendi sitesinin web tasarımını rahatlıkla yapabilir. Peki bu işi öğrenmeye nereden başlanmalıdır?

Bu soruya verilecek ilk cevap elbette web tasarımı için gerekli olan yazılım dillerinden biri olan HTML öğrenimi ile olmalıdır. Çünkü HTML web tasarımının en önemli yapı taşıdır. Bundan sonra ise CSS öğrenimi gelmelidir ki HTML ve CSS web tasarımı yapma işinde ayrılmaz ikilidir. Bu ikisi, web tasarım çalışmalarında görünüm ve ara yüz tasarlamak için iki önemli adımdır. Bu iki adımı öğrenen herkes her türlü web sitesini kurarak tasarlamaya aday olabilir.

Web tasarımın yapımı hakkında neler uygulanacağına karar verildikten sonraki yapılacak en önemli çalışma, tasarımın içeriğinin nasıl olacağını planlamak ve bunu uygulamak olacaktır. Bu çalışmaları aşağıdaki maddeler içinde daha açıklayıcı bir şekilde bulacaksınız.

  • Kodlama işlemi bitirildikten sonra, grafik tasarımı olarak bilinen uygulamanın yapılan işlemlerin en başında hazırlanmış olan photoshop dökümleri şifrelerle ayarlanıp iskelet yapıyı oluşturmaktadır.
  • Şablon çizimi sırasında web sitesinin yapılmadan önce Photoshop veya aynı özellikte tasarıma yardımcı olacak programla web sitesinin tüm grafikleri doküman şeklinde hazırlanmaktadır. Hazırlanan döküm sınıflara ayrılır ve sonra web sitesinin farklı alanlarında kullanılır.
  • Web tasarımı uygulamaları ile seo çalışmaları arasında yakın bir ilişki vardır. Web sitesinin kullanıcılar bazında değerli olduğu oranda Google bakımından da önemlidir. Bu işlemler için seo’nun vereceği hizmetler gereklidir. Yani web tasarım sitesinin geriye kalan tüm noksanlıkları seo tarafından tamamlanmaktadır.
  • Şablon çizimlerinden hemen sonra web sitesinin, tasarım aşamasına sıra gelecektir. Bu aşamada şablona ve grafiklere uygun bir kodlamanın değerlerin üst düzeye çıkacak şekilde hazırlanmış olması doğrudur.

İnterneti farklı sektörlerin kullanıyor olması bu alanda çok sayıda açık kaynak şifreli web yazılımlarını geliştirmiş ve değiştirmiştir. Bunlar arasında en çok kullanılanlar ticaret yazılımları ve wordpress sistemleridir. Bu kullanılan sistemlerin web tasarım tarafından yaygın hale getirilmesi ve her gün yeni bir değişikliklerle internet kullanıcıların hizmetine sunulması kolaylık özelliği sağlar. Ancak web tasarım konusunda bazı durumlarda böyle sistemlerle arzu ettiğiniz tasarımları yapmanız mümkün değildir.

Sektördeki öbür şirketlerden diğer farklı çalışmak, onlardan bir tık öne geçmektir. Özel yazılımlar üstüne kurulmuş web tasarımlar ile onlardan farklı olmanın altında yatan en büyük sebeptir. Böyle web tasarım türlerinde sahibi olduğunuz sitenin tüm detayları sizin tarafınızdan belirlenecektir. Sadece kendi arzu ettiklerinizin yanında kullanıcılarınızın da beğenisine uygun bir şekilde yapılmış tasarımlar mantıklı olur.

Web  tasarım genel itibari ile şirketinizin internet ortamında yüzünün yapılmasından sorumlu olmaktadır. Bilgi almayı hedefleyen bir web sitesine ihtiyacınız duyuyorsanız, promosyonlarınızın internet ortamında duyurulmasını istiyorsanız, var olan alt yapınızla e- ticaret kurmayı istiyorsanız muhakkak bir web tasarım yaptırmanız gerekecektir. Bun yapmanızın nedeni ise hangi işi yapmayı düşünüyorsanız düşünün mutlaka internetten duyuru yapacak bir siteye ihtiyacınız vardır.

 Web Tasarım Dijital İletişimi Nasıl Yapar?

Dijital ortamda hedef edinilmiş insanlar açısından kullanım kolaylığı olan, ilgi odaklı ve yaralı olan paylaşımlar oluşturmak ancak teknik bilgiler ve estetik açıdan önemli bilgilerin bir araya gelmesi ile mümkün olabilmektedir. Dijital ortamda web sitesi yapmanın gereği, içinde bulundukları medya ortamının bu iki temel şartını uygulamada uzman insanlarla çalışmak gerekir. Başarılı dijital siteler kuran insanlar, yukarıda anlatılan kavramları ve arzu edileni karşılamak amacı ile temel anlamda 3 ayrı ekip oluştururlar. İnternet medyası ajansları, kendi bünyelerinde bağlantılı olarak çalışan teknik ekip, reklam yazarları, görsel tasarımcılar proje yönetim işlerine bakanlar ve strateji ekibi ile iş birliği içindedirler.

Bu saydığımız ekiplerin birbirlerinden bağımsız çalışmaları söz konusu değildir. Olgunlaşmış bir fikrin, kullanılacak markanın taşıdığı kimliğe uygun olup olmadığını kontrol etmek için bu iş için oluşturulmuş ekiplerin, bir marka strateji uzmanından ayrı çalışması mümkün değildir.

Son olarak, bir web tasarım başarılı olsun isteniliyorsa, farklı fikirler üretmek istiyorsa işi yapacak kadro, tasarım işinden çok anlamayan insanlar dahi olsalar çok aktif bir internet kullanıcısı olmaları şarttır.

Web Tasarımında ASP, PHP ve MYSQL İlişkisi

Etkin bir web tasarımı yapabilmek için HTML ve CSS öğrenildikten sonra bunları destekleyecek olan ASP, PHP ve MYSQL da öğrenilmelidir. Bunlar da web sitesinin alt yapısını oluşturan iki temel öğedir. Bunu somutlamak istersek; bir cihazın dış görünümü ile genel kalıbı HTML ve CSS’dir. Bu cihazın düğmesine bastığımızda onun çalışmasını ve işlem yapmasını ise ASP/PHP ve MYSQL sağlar. HTML ve CSS internet sitesinin görünüşünü ASP veya PHP ve MYSQL ise bu görünümün işlevini tam fonksiyon ile çalışmasını sağlar. Eğer iyi bir web tasarımcısı olmak isteniyorsa bu sayılanların mutlaka öğrenilmesi gerekmektedir.

Web sitesi tasarlamak için mektepli olmak bir şart değil. Alaylı olarak da web tasarım harikası ortaya koyabilmek mümkün. Her ne kadar internet sitesi kurup tanıtımını yapabilmek için işin eğitimini almak önemli olsa da bu eğitimin sadece üniversitede alınabileceğini söylemek yanlış. Kendini geliştiren herkes biraz gayret ile web tasarım çalışmasını yapabilir.

Profesyonel Web Tasarım Çalışmaları

Yukarıda web tasarım çalışmalarının amatörce herkes tarafından öğrenilerek yapılabileceğini anlatsak da eğer bu çalışmayı para kazanmak için yapmayı düşünüyorsanız yine de bunun tam bir profesyonel işi olduğunu söylemeliyiz. Çünkü profesyonel web tasarım çalışması, sizin yaptığınız tanıtım ve teknik çalışmalar ile büyük firmaların internet aracılığıyla tanıtım ve e-ticaret amacını güttüğü için bu noktada devreye profesyonelliğin girmesi gerektiğini söylemeden geçmemeliyiz. İnsanın kendi internet sitesi üzerinde web tasarım çalışması yapmasıyla büyük firma ve kuruluşların web sitesi üzerinde tasarım yapması arasında elbette farklılık olacaktır. Çünkü ortaya çıkması muhtemel bir başarısızlıkta bir tarafta kendine vereceği zararı umursamayabilirken diğer tarafta bu işi ticari amaçla yapan firmaların sorumluluğunu üstlenmek elbette çok farklı.