title

Grafik Tasarımı Nedir ?

Grafik Tasarım Nedir Nasıl Yapılır?

grafik tasarım nerelerde kullanılır

Grafik tasarımı yapmak için birçok farklı program kullanmanız mümkündür. Grafik tasarımı yalnızca logo tasarlamak demek değildir. Farklı programları kullanarak çok yaratıcı işlere imza atabilirsiniz. Bir grafik tasarımcının en önemli programı Photoshop’tur. Web tasarımının temellerini bu program ile öğrenmeniz mümkündür. Corel yine grafik tasarımında kullanılan en önemli programlardan birisidir. Bunun yanı sıra Fireworks ve Flash gibi programları da kullanabilirsiniz.

İlk olarak Photoshop’u iyice öğrenmeniz gerekir. Burada öncelikle bu programı neden kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Böylece Photoshop içindeki gereksiz dosya ve özellikleri çıkartarak çok daha hızlı işlem yapabilirsiniz. Programınızda ne kadar az özellik olursa o denli hızlı çalışırsınız. Photoshop programı en çok fotoğrafçılık ve grafik tasarımı alanlarında kullanılır. Fotoğrafçılık için kullananlara daha fazla stil gerekir. Grafik tasarımcılar ise daha fazla yazı fontu gereklidir.

Corel ise grafik tasarımının ana programlarından diğeridir. Corel Draw; tasarımcıların afiş, logo, reklam panosu ve kartvizit gibi tasarımları yapabilmesi için daha çok çizimlerde kullanılır. Photoshop ile Corel arasında bazı farklar vardır. Photoshop, hazır bir PSD teması üzerinde oynama yapmanızı ve kullanmanızı sağlar. Fakat Corel Draw programı, tamamen sıfırdan çizimler için kullanılır. Dijital baskı tasarımlarında Corel Draw sık kullanılır.

Adobe Illustrator yine grafik tasarımda kullanılan vektörel tabanlı bir çizim programıdır. Kullanım alanı oldukça geniştir. Adobe Illustrator programı daha çok baskı için kullanılır. El ilanı, kitap, dergi, gazete, broşür ve kartivizit gibi çalışmalar Adobe Illustrator programı ile hazırlanır. Gelişmiş bir vektörel tabana sahip olduğundan dolayı daha çok profesyonel tasarımcılar tarafından tercih edilir. Bilgisayar menüsü gibi çok basit bir kullanım arayüzü vardır. Bu menüler sayesinde dosyalarınızı rahatlıkla yönetebilir ve kullanmak istediğiniz amaca göre bir düzen oluşturabilirsiniz.

Adobe InDesign ise tasarımsal yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlar. Adobe Photoshop sürümleriyle uyumlu olarak çalışan, bir kişinin birden çok görseli birçok farklı renk, gölge ve boyutlandırma ayarlarını kullanarak kendine özgü hale getirilmesini sağlar. Ayrıca çok sayfalı tasarımları olanaklı kılan bu program katalog, gazete ve kitap tasarımı yapabilmenizi sağlar.

Free Hand programı ise vektör çizim için geliştirilen bir çizim tasarım programıdır. Free Hand ile ürettiğiniz görüntü ve grafikleri kaliteli bir biçimde tasarlayabilirsiniz. Yüksek çözünürlüğü sayesinde görselin boyutlarını büyüttüğünüzde ya da küçülttüğünüzde herhangi bir deformasyon meydana gelmez. Üstelik tasarımlarınızı oluşturmak oldukça kolaydır ve kullanımı pratiktir.

Adobe Dreamweawer ise web sayfaları üzerinde değiştirme ve geliştirme yapmanızı sağlar. Yeni tasarımların oluşturulması için Adobe Dreamweawer programı kullanılabilir.


Grafik Tasarım Nedir Ne İşe Yarar?

grafik tasarım ne işe yarar

Grafik tasarım; billboard, televizyon reklamları, afişler, kataloglar, kitap ve albüm kapakları, tablolar, metin içi görseller, gazete görselleri, davetiyeler, kartivizitler, dijital baskılar, web tasarımı görselleri gibi birçok görseli tasarlarmaya yarayan bir sanat dalıdır.

Grafikerler; reklam ajanslarında, grafik tasarım stüdyolarında, matbaa ve gazetelerde, etiket baskı yerlerinde, serigrafçılarda, film ve renk ayrımı atölyelerinde, reklam ve tasarım departmanı olan şirketlerde, web sayfası tasarımı yapan firmalarda ve freelance olarak çalışabilirler. Grafik tasarımcılar; görsel ve dijital sektöründe tamamında çalışabilirler. Ayrıca art direktör olabilir ve reklam ajanslarında kreatif işler yapabilirler. Sosyal medya mecralarında çalışabilir, filmler için storyboard’lar çizebilir ve 2D ya da 3D modelleme yaparak oyun sektöründe çalışabilir, animasyon yapabilirler.